Seminarium Afrykanistyczne “Zniekształcenia i podziw. Wizja Afryki i Afrykanów w okresie nowożytnym na podstawie zachowanych materiałów ikonograficznych.”

W czwartek 2 lutego 2023 r. o godz. 17.00 online na platformie Google Meets odbędzie się kolejne Seminarium Afrykanistyczne zatytułowane “Zniekształcenia i podziw. Wizja Afryki i Afrykanów w okresie nowożytnym na podstawie zachowanych materiałów ikonograficznych.” Wykład wygłosi prof. UŁ, dr hab. Aneta Pawłowska, historyk i historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, zatrudniona w Instytucie Historii  Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Serdecznie zapraszamy.

Link do spotkania: meet.google.com/esq-rxaj-yjd

Opis wykładu:

Współczesne metody i praktyki historyczne pozwalają (dodajmy, że nie zawsze tak było), skłaniają do refleksji, które w diachroniczny sposób odzwierciedlają praktyki analityczne stosowane przy badaniu dzieł sztuki, a jednocześnie szczegółowo badają dokumenty wykorzystywane jako źródła. Dzięki temu podejściu wgląd badaczy w spuściznę artystyczną i  intelektualną dawnych epok staje się pełniejszy, gdyż  uwzględnienia ukryte wcześniej pod kulturowymi kodem, niejasności i niedopowiedzenia. Wystąpienie podda takiej właśnie krytycznej analizie wybrane przedstawienia ikonograficzne prezentujące Afrykę i jej mieszkańców od  XVI w. do XVII w.

Seminarium Afrykanistyczne 02.02.23