Skip to main content

Aktualności

Profesor M. K. Byrski nagrodzony indyjskim odznaczeniem państwowym

Profesor Byrski otrzymał z rąk prezydenta Indii odznaczenie Padma Shri, czwarte najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane przez tej kraj. Lista wyróżnionych ogłaszana jest raz do roku z okazji indyjskiego Dnia Republiki; niezwykle rzadko oznaczenie otrzymują obcokrajowcy nie indyjskiego pochodzenia. Profesor Byrski został nagrodzony w dziedzinie „Literatura i edukacja”.

Relacja z uroczystości wręczenia odznaczenia:

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=xfHvNoTLDCo”]

Profesor Maria Krzysztof Byrski ukończył studia indologiczne na Uniwersytecie Warszawskim w 1960 roku. W 1966 roku obronił doktorat na Banaras Hindu University w Indiach i został wykładowcą w Zakładzie Azji Południowej (później Katedrze Azji Południowej) Wydziału Orientalistycznego. W latach 1993-1996 pełnił funkcję Ambasadora RP w Indiach. Następnie wrócił na Uniwersytet, gdzie prowadził zajęcia do 2018 roku.

Profesor jest autorem licznych publikacji w języku polskim, angielskim i hindi, m.in.: Concept of Ancient Indian Theatre (1973), Methodology of the Analysis of Sanskrit Drama (1997), Traktat o Zacności i Traktat o Miłowaniu ( przekład z sanskrytu: Manusmryti i Kamasutry) (1986), Spotkanie z hinduizmem (2016), Dramat staroindyjski (2017).

Odznaczenie Padma Shri dla prof. Byrskiego
Odznaczenie Padma Shri dla prof. Byrskiego

W 2006 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2012 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor M. K. Byrski nagrodzony indyjskim odznaczeniem państwowym