Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład w ramach konwersatorium Sztuka i tradycje artystyczne Azji i Afryki organizowanego przez Pracownię Kultury i Sztuki Azji i Afryki prowadzoną przez Wydział Orientalistyczny UW oraz Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata. 8 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00 odbędzie się wykład dr Agnieszki Kluczewskiej-Wójcik pt. Japonizm a kształtowanie się nowoczesnej sztuki japońskiej. Spotkanie organizowane jest na platformie Google Meet (meet.google.com/trk-kfwm-gni) i ma charakter otwarty. Poniżej krotki opis tematyki wykładu i prelegentki.
Japonizm a kształtowanie się nowoczesnej sztuki japońskiej
W ramach międzynarodowego dyskursu japonizmu, sztuka japońska – zarówno tradycyjna, jak i współczesna – zyskała specyficzne znaczenia, które wynikły z jej włączenia do europejskiej narracji o formowaniu sztuki nowoczesnej. Zmieniając punkt odniesienia, podczas seminarium przyjrzymy się fenomenowi odwrotnemu – recepcji japonizmu w Japonii – i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak obce idee dotyczące sztuki japońskiej zostały przyswojone i wykorzystane przez japońskich artystów.
Po okresie intensywnej okcydentalizaci na początku ery Meiji, w latach 1890 w Japonii nastąpił powrót do wartości narodowych. Formująca się nowa sztuka w stylu yoga („malarstwo zachodnie”), w odpowiedzi na procesy modernizacji kraju, starała się pogodzić zachodnie wpływy z rodzimą tradycją, reprezentowaną przez styl nihonga („malarstwo japońskie”). W krótkim czasie, równolegle do reorganizacji pola sztuki – od utworzenia Muzeum Narodowego (1872) i Akademii Sztuk Pięknych (1887), po inaugurację Salonu Bunten (1907) – yoga została przekształcona pod wpływem europejskiej estetyki w narzędzie wyrażania ideału japońskości. Równocześnie, japońscy artyści tacy jak Seiki Kuroda, Ryûzaburô Umehara, Tetsugorô Yorozu, Tarô Okamoto czy Léonard Tsuguharu Foujita, podróżujący do Francji i Stanów Zjednoczonych, inspirowani zbiegiem nurtów artystycznych Wschodu i Zachodu, aktywnie przyczyniali się do tworzenia międzynarodowego modernizmu.
Dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik
Historyk sztuki i muzeolog, absolwentka Université Paris I Panthéon-Sorbonne i Ecole du Louvre w Paryżu, Wiceprezes Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata, specjalistka w dziedzinie historii muzeów i kolekcji, sztuki nowoczesnej, transferów i związków międzykulturowych, ze szczególnym uwzględnieniem japonizmu, orientalizmu i relacji polsko-francuskich. Członek komitetu redakcyjnego Korpusu dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego / Henryk Siemiradzki. Catalogue Raisonné of the Paintings, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Wydawnictwo Tako, Warszawa 2020-2024, autorka m.in.: Feliks ‘Manggha’ Jasieński i jego kolekcja w Muzeum Narodowym w Krakowie / Feliks ‘Manggha’ Jasieński and his Collection at the National Museum in Krakow, Korpus daru Feliksa Jasieńskiego / Corpus of Feliks Jasieński’s Donation, Muzeum Narodowe Kraków 2014; Japonia w kulturze i sztuce polskiej końca XIX i początków XX wieku, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Wydawnictwo Tako, Warszawa-Toruń 2016.