Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład w ramach konwersatorium Sztuka i tradycje artystyczne Azji i Afryki organizowanego przez Pracownię Kultury i Sztuki Azji i Afryki prowadzoną przez Wydział Orientalistyczny UW oraz Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata. 6 maja (wtorek) o godz. 17.00 odbędzie się wykład dr. Krzysztofa Morawskiego pt. Narodowa broń Indonezji – krisy. Typy i symbolika rękojeści. Spotkanie organizowane jest na platformie Google Meet (meet.google.com/trk-kfwm-gni) i ma charakter otwarty. Poniżej krotki opis tematyki wykładu i prelegenta.
Krisy to zazwyczaj dość długie sztylety o dwusiecznej głowni, prostej lub falistej, mającej na powierzchni wzór o jasnym odcieniu zwany pamor, uzyskiwany z wielokrotnego skuwania stopu żelaza z niklem (stop również nosi nazwę pamor) z żelazem pochodzącym z rudy. Kris ma szereg innych charakterystycznych cech, jak np. wyżłobień, żeberek i zadziorów, a także rękojeść o symbolice często odnoszącej się do przodków. Nieraz bywa ozdobny i przypomina bardziej okaz biżuterii niż broń. Kris był niegdyś symbolem Jawajczyka, ale znano tę broń, wytwarzano i używano na wielu innych wyspach Archipelagu Malajskiego, w tym na pewnych obszarach Filipin, a także w dzisiejszej Malezji. Różnorodność funkcji (broń, oznaka statusu społecznego, talizman) i form regionalnych oznacza, że tym przedmiotom przypadła ważna rola w kulturze malajskiej, i tę kulturę można próbować poznać także za pośrednictwem krisów.
Dr Krzysztof Morawski, historyk sztuki, studia w Instytucie Historii Sztuki UW, specjalizacja w zakresie sztuki Kościoła Ortodoksyjnego, następnie doktorat z rzemiosła Indonezji w tym samym Instytucie. Pracuję w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, gdzie przygotowuje wystawy i zajmuję się opracowaniem dzieł sztuki i rzemiosła.