Aktualności
Dni Polski i studenci UW na EXPO 2025
Ostatni etap realizacji projektu „UW na EXPO 2025” obejmował m.in. warsztaty i sympozjum studenckie, które odbyły się 9 lipca na kampusie Uniwersytetu Yamato w Osace. Podejmowane zagadnienia dotyczyły problematyki zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa człowieka, idei Społeczeństwa 5.0, komunikacji międzykulturowej, a także refleksji towarzyszących 80. Rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Obok studentów warszawskiej japonistyki (realizujących praktyki na terenie Wystawy Światowej w Osace (https://www.uw.edu.pl/studenci-uw-na-expo/), jak również studiujących w Japonii w ramach wymiany międzyuczelnianej), z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w nich także studenci z uniwersytetów Daitō Bunka, Meijō, Chūkyō, Kiotyjskiego oraz Yamato.
Częścią projektu UW był ponadto Dzień Polski zorganizowany 12 lipca przez Katedrę Japonistyki Wydziału Orientalistycznego we współpracy z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Kiotyjskiego. Studenci polscy i japońscy prezentowali wybrane aspekty krajobrazu kulturowego obu krajów. Z kolei o praktykowaniu japońskiej Drogi Herbaty na UW opowiedziała mistrzyni chanoyu, mgr Urszula Mach- Bryson, podkreślając, że spotkania herbaciane (chakai) stanowią przestrzeń do międzykulturowego poznania i łagodzenia konfliktów. Współgospodarzem Dnia Polski był slawista, prof. Tadashi Nakamura. Wzięła w nim także udział pani Kazuko Takashima, była Konsul Honorowa RP w Osace, fundatorka działającego od 15 lat na Uniwersytecie Kiotyjskim lektoratu języka polskiego, jak również pawilonu herbacianego Kaian wybudowanego w gmachu BUW. Obecny był również dr Teruhito Iijima, autor projektu architektonicznego tego pawilonu. Dzień Polski zakończyły warsztaty poloneza poprowadzone przez studentów warszawskiej japonistyki oraz pokaz polskich tańców podhalańskich w wykonaniu Studenckiego Zespołu Tańców Ludowych z Uniwersytetu Kiotyjskiego.
Zespół ten gościł także 13 lipca w Pawilonie Polski na EXPO 2025. Prawdziwy entuzjazm, z jakim japońscy studenci, prezentowali polski folklor, udzielał się odwiedzającym teren wystawowy, kierując uwagę na motto przewodnie Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość (Poland. Heritage that drives the future). Ważnym elementem programu finałowego wydarzenia projektu „UW na EXPO 2025″ (zorganizowanego w dniu, stanowiącym zarazem półmetek Wystawy Światowej w Japonii), był pokaz filmu “Polska oczami Japończyków”, reżyserowany przez studenta japonistyki, Szymona Bobińskiego (konsultacja: prof. dr hab. Agnieszka Kozyra, WO UW), ukazujący podobieństwa mentalności i różnice kulturowe pomiędzy Polakami a Japończykami. Wystąpił w nim m.in. nestor warszawskiej japonistyki, Tsuneo Okazaki.
Projekt „Uniwersytet Warszawski wobec wyzwań współczesnego świata. Polsko-japońskie partnerstwo dla bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju” sfinansowany został przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Międzynarodowe Wydarzenie Naukowe na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace, Kansai (umowa nr BPI/OSA/2024/1/00020/DEC/01). Więcej informacji: https://collab.jap.uw.edu.pl/




„Polska oczami Japończyków”
Pawilon Polski na EXPO, 13 lipca 2025
Organizator: Katedra Japonistyki, Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego i Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Kiotyjskiego.
Tego dnia w Pawilonie Polski w sali koncertowej odwiedzający Pawilon Polski goście mogli obejrzeć film przygotowany przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Polska oczami Japończyków” (reż. Szymon Bobiński, konsultacja prof. Agnieszka Kozyra, Katedra Japonistyki, Wydział Orientalistyczny UW). Na ekranie przez pawilonem przez cały dzień wyświetlany był zwiastun tego filmu, który ukazuje podobieństwa mentalności Polaków i Japończyków oraz istniejące różnice kulturowe. Udzielający wywiadów Japończycy (Tsuneo Okazaki, Yoko Fujii-Karopluk, Tsugumi Ōshima oraz uczniowie Szkoły Japońskiej w Warszawie) dzielili się swoimi refleksjami na temat polskiej historii, kultury, przyrody oraz sztuki kulinarnej. Film ten cieszył się dużym zainteresowaniem odwiedzających.
Wydarzenia przed Pawilonem Polski tego dnia zapowiadała prof. dr hab. Agnieszka Kozyra. Trzy razy, o godzinie 14.00, 16.00 i 18.00, goście mogli podziwiać m.in. polkę i krakowiaka w wykonaniu Studenckiego Zespołu Tańców Ludowych Uniwersytetu Kiotyjskiego, a nawet zatańczyć z członkami zespołu. Po występie członkowie prezentowali swoje barwne i długo kompletowane stroje prezentujące tradycje różnych regionów oraz opowiadali o swoim pobycie w Polsce, gdzie m.in. odwiedzili siedzibę zespołu ludowego „Śląsk”. Chihiro Takeda wygłosił prezentację na temat syren w kulturze Polski i Japonii, a potem prowadził warsztaty, w trakcie których dzieci japońskie rysowały Syrenkę Warszawską słuchając legendy o niej. Powstały dzieła oryginalne i inspirujące, a z powodu trudności z wyłonieniem zwycięzców konkursu na najlepszą syrenkę, wszystkie dzieci biorące udział w warsztatach otrzymały pamiątkowe torby.