Skip to main content

Aktualności

Studenci i Studentki – zajęcia lub spotkania traktujące o AI

Drogie Studentki, Drodzy Studenci,

towarzyszy nam szybki rozwój narzędzi, które zbiorczo nazywamy sztuczną inteligencją. Jest to dla nas wszystkich szansa na rozwój, usprawnienie pracy i poszerzanie możliwości badawczych, redakcyjnych i wielu innych. Wydział Orientalistyczny UW pragnąc wyjść naprzeciw nowym możliwościom zaproponuje Wam w kolejnym roku akademickim zajęcia lub spotkania traktujące o AI. W gronie Wykładowczyń i Wykładowców pracujemy też nad bazą dobrych praktyk dotyczących formułowania wymogów i kształtu egzaminów i zaliczeń w tej szybko zmieniającej się rzeczywistości.
Niezmiennie jednak społeczność naszego Wydziału powinna cechować rzetelność i uczciwość badawcza, naukowa, ale i ludzka, zwykła i codzienna. Dlatego też w perspektywie nadchodzącej sesji zwracam się do Was z propozycją, byście nie idąc na łatwiznę czerpali satysfakcję z własnej pracy, pamiętając o tym, że standard etyczny wymaga stosownego oznaczenia tych fragmentów pracy, których nie jesteśmy autorami.

Według aktualnie obowiązujących przepisów prawnych treści wygenerowane przez AI nie są plagiatem, pamiętajmy jednak, że nie są też autorstwa osób, które je wygenerowały. Nie chcemy w żaden sposób ograniczać możliwości, które niesie ze sobą postęp technologiczny, szczególnie w zakresie narzędzi AI. Pamiętajmy jednak, że obecnie dostępne narzędzia, takie jak ChatGPT i podobne, mają swoje ograniczenia (zarówno merytoryczne, jak czasowe i językowe). Działając zgodnie z duchem i zasadami Akademii – niech dostępne narzędzia AI będą dla Was pomocą i wsparciem, a może i źródłem inspiracji badawczej i naukowej, lecz nie bezpośrednim źródłem Waszych opracowań.Życzę wszystkim Państwu powodzenia w sesji a następnie udanych wakacji!

Marta Widy-Behiesse

Studenci i Studentki – zajęcia lub spotkania traktujące o AI