Wykład w ramach konwersatorium Sztuka i tradycje artystyczne Azji i Afryki
Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład w ramach konwersatorium Sztuka i tradycje artystyczne Azji i Afryki organizowanego przez Pracownię Kultury i Sztuki Azji i Afryki prowadzoną przez Wydział Orientalistyczny UW oraz Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata. 10 grudnia (wtorek) o godz. 17.00 odbędzie się wykład prof. Bogny Łakomskiej pt. Zderzenia międzykulturowe i międzygatunkowe w twórczości współczesnych artystów chińskich: Huang Yongping 黄永砯 (1954–2019), Chen Haiyan 陈海燕 (ur. 1955), Cai Guoqiang 蔡国强 (ur. 1957) i Ai Weiwei 艾未未 (ur. 1957) (plakat w załączniku). Spotkanie organizowane jest na platformie Google Meet (https://meet.google.com/tmu-octz-krq) i ma charakter otwarty. Poniżej krotki opis tematyki wykładu i prelegentki.
Bogna Łakomska Historyczka sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zatrudniona od 2011 na stanowisku adiunkta, a od 2019 na stanowisku profesora ASP. Od ponad 20 lat zajmuje się sztuką Azji. Od 2012 do 2019 pracowała w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie opiekując się zbiorami azjatyckimi. Działa w ramach Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.
Wykład poświęcony jest zjawisku zderzeń międzykulturowych w twórczości współczesnych chińskich artystów. Omawia ewolucję sztuki chińskiej, która od kilku dekad zdobywa uznanie na arenie międzynarodowej, jednocześnie transformując pod wpływem historycznych i współczesnych wyzwań społeczno-ekonomicznych. Prace takich artystów jak Huang Yongping, Chen Haiyan, Cai Guoqiang czy Ai Weiwei wykorzystują motywy zoomorficzne do eksploracji relacji człowieka z naturą, kosmosem i innymi kulturami, często w kontekście kolonializmu, migracji czy współczesnych konfliktów. W swoim wykładzie postaram się przeanalizować wybrane prace pod kątem ich znaczenia kulturowego i politycznego zwracając szczególną uwagę na przedstawienia zwierząt jako symboli uniwersalnych wartości.