Skip to main content

Aktualności

Wykład w ramach konwersatorium Sztuka i tradycje artystyczne Azji i Afryki 

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład w ramach konwersatorium Sztuka i tradycje artystyczne Azji i Afryki organizowanego przez Pracownię Kultury i Sztuki Azji i Afryki prowadzoną przez Wydział Orientalistyczny UW oraz Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata. 14 stycznia (wtorek) o godz. 17.00 odbędzie się wykład dr Magdaleny Furmanik-Kowalskiej pt. Tradycja kulturowa a współczesne technologie. Wybrane przykłady twórczości artystów z Azji Wschodniej. Spotkanie organizowane jest na platformie Google Meet (https://meet.google.com/tmu-octz-krq) i ma charakter otwarty. Poniżej krotki opis tematyki wykładu i prelegentki.

Opis wykładu:

Jak pogodzić tradycję kulturową ze współczesną technologią? Jak tożsamość kulturowa odzwierciedla się w pracach współczesnych artystów z Azji Wschodniej? Odpowiedzi na te pytania odnajdziemy przyglądając się wybranym pracą artystów tj.: Yoshihasa Nakanishi, Lu Yang, Cao Fei, Kim Sooja, Liang Shaoji, wymieniający jedynie kilkoro z nich. Prezentacja ma na celu wskazać zarówno znaczenie tradycyjnych form sztuki, jak i nowych środków wyrazu artystycznego, dla kształtu dzieł powstających od lat 90. XX wieku do dnia obecnego, przez sztukę analogową do cyfrowej.

dr Magdalena Furmanik-Kowalska – historyczka i krytyczka sztuki nowoczesnej i współczesnej, w szczególności Japonii, Korei i Chin. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (studia doktoranckie – Nauka o Sztuce, 2009-2014; studia magisterskie – Ochrona Dóbr Kultury, 2000-2006) i Uniwersytetu Warszawskiego (Gender Studies 2006-2009). Członkini Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata i AICA, wiceprezeska fundacji Art & Modern. Autorka książki „Kultury Azji oczami artystek. Tożsamość kulturowa w sztuce” i „Uwikłane w kulturę. O twórczości współczesnych artystek japońskich i chińskich” (2015).