Ułatwienia dostępu

Przejdź do treści głównej

Aktualności

Dzień Polski na Uniwersytecie Kiotyjskim, 12 lipca 2025

Organizatorzy: Katedra Japonistyki, Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego i Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Kiotyjskiego, miejsce wydarzenia: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Kiotyjskiego, sala wykładowa 4.

Gości powitał prof. Tadashi Nakamura, a prof. dr hab. Agnieszka Kozyra wygłosiła krótkie przemówienie składając gratulacje z okazji 15-lecia założenia lektoratu języka polskiego na Uniwersytecie Kiotyjskim dzięki wsparciu finansowemu byłej Konsul Honorowej RP w Osace, p. Kazuko Takashimy. Dr Katarzyna Starecka przedstawiła program grantu „Uniwersytet Warszawski wobec wyzwań współczesnego świata. Polsko-japońskie partnerstwo dla bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju”, który realizowany jest przez Katedrę Japonistyki Wydziału Orientalistycznego w ramach programu NAWA „Kierunek EXPO 2025”. Następnie prezentacje o Polsce (m.in. o kuchni polskiej i parkach narodowych oraz o działalności Koła Studenckiego „Maru”) wygłosili po japońsku studenci z Katedry Japonistyki Wydziału Orientalistycznego UW przebywający na stażu w Pawilonie Polski na EXPO w Osace oraz studiujący na uczelniach japońskich w ramach wymiany (Anna Fender, Gabriel Popławski, Alicja Kobiernik, Zofia Piskorek, Szymon Góralski, Małgorzata Wysmyk, Zofia Jakubiak, Alicja Ziembińska, Natalia Jura). Prezentacje na temat wybranych aspektów historii, kultury Japonii i relacji międzykulturowej wygłosili po polsku studenci Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Kiotyjskiego (Yōsuke Furuya, Nōiki Arakawa, Yūto Taniguchi i Chihiro Takeda). Mgr Urszula Mach-Bryson nawiązując do tematyki grantu wygłosiła referat pt. Chanoyu (Droga Herbaty) w perspektywie międzykulturowej – praktyka dla pokoju, który zapoznał zgromadzonych z działalnością pawilonu herbacianego na UW, elementami praktyki związanymi z interkulturowością i wpływem ruchów pokojowych.

Celem spotkania była integracja studentów obu uczelni i dlatego w drugiej części polscy studenci zaśpiewali po japońsku piosenkę będącą motywem przewodnim EXPO 2025 w Osace i przedstawili towarzyszący jej układ choreograficzny. Studenci japońscy wykonali po polsku piosenkę „Jesień”, na koniec zapraszając wszystkich zebranych do wspólnego śpiewania. Odbyły się także warsztaty poloneza poprzedzone prezentacją na ten temat autorstwa Anny Fender oraz pokaz polskich tańców podhalańskich w wykonaniu Studenckiego Zespołu Tańców Ludowych z Uniwersytetu Kiotyjskiego.