Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że 24 maja 2022 r. zmarł Artur Karp – indolog, wykładowca kultury i historii Indii na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, z którym był związany od 1969 roku, oraz gościnnie na innych uczelniach (m.in. w Modern European Languages Dept., Delhi University, Indie); były stypendysta Cochran Scholarship (socjologia wsi i formy pracy z młodzieżą obszarów wiejskich) Michigan State University USA, a także wykładowca w Collegium Civitas.
Członek Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczpospolitej Polskiej od 2000 roku. W pracach Komisji pod Jego redakcją opracowany został zeszyt 4. „Nazewnictwa geograficznego świata” – „Azja Południowa”, w którym jednocześnie był autorem większości wykazów nazw (wykazy z obszaru Bangladeszu, Bhutanu, Indii, Nepalu, Pakistanu), natomiast w zeszycie 7. „Azja Południowo-Wschodnia” był autorem wykazu nazw z obszaru Mjanmy (Birmy). Był także autorem przyjętych przez Komisję zasad latynizacji dla języków hindi, malediwskiego, nepalskiego, syngaleskiego i tamilskiego oraz współautorem zasad latynizacji dla języka urdu. W ramach prac Komisji był także członkiem funkcjonującego w latach 2016–2021 Komitetu Redakcyjnego Wykazu Nazw Budowli.
Uczestniczył także w opracowaniu wielu innych publikacji, m.in. był współautorem i członkiem Rady Konsultantów encyklopedii Religia. Encyklopedia PWN, t. I-X (PWN, Warszawa 2001–2004). Głównymi obszarami zainteresowań i badań Artura Karpa był buddyzm, historia Indii starożytnych, antropologia i socjologia kultury Indii. W ostatnich latach pisał książkę na temat początków buddyzmu, w której planował zamieścić własne przekłady tekstów z Kanonu palijskiego.
Składamy wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim.
W tym roku, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, Samorząd Studentów i Doktorantów Wydziału Orientalistycznego wraz z licznymi kołami naukowymi i darczyńcami organizuje kolejną już edycją charytatywnego Orient Kiermaszu dla osób uchodźczych – Orient Fair For Refugees. Całkowity dochód ze zbiórki wspomoże działalność Fundacji dla Wolności. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na rzecz pomocy osobom uchodźczym przebywającym na terenie Polski, a dokładnie w ośrodku w Dębaku oraz na działania wielokulturowe w szkołach, zwłaszcza w zakresie nauki i integracji.
Tegoroczny kiermasz odbędzie się 3 czerwca 2022 roku, w piątek, w godzinach od 11- 20 w budynku Samorządu Studentów UW (Krakowskie Przedmieście 24), w sali 100 i 200. Celem kiermaszu, poza wsparciem finansowym działań Fundacji, jest promocja równości wobec wszystkich osób, bez względu na ich pochodzenie, wyznanie, kolor skóry, płci, etc.
Jeżeli chcą Państwo pomóc, mają do przekazania ciekawe rzeczy lub usługi, to prosimy pisać na adres RSS: orient@samorzad.uw.edu.pl
Samorząd studentów i samorząd doktorantów WO UW oraz koła naukowe WO
Orient Kiermasz dla osób uchodźczych – Orient Fair For RefugeesOrient Kiermasz dla osób uchodźczych – Orient Fair For RefugeesOrient Kiermasz dla osób uchodźczych – Orient Fair For RefugeesOrient Kiermasz dla osób uchodźczych – Orient Fair For Refugees
Jeśli jesteś studentem, na kursie możesz tez zaliczyć lektorat za rok 2021/2022 lub awansem za 2022/2023! Możesz też wykorzystać na kurs żetony lektoratowe (60h = 60 żetonów).
Chcesz spędzić wakacje ucząc się języków i poznając inne kultury?
Uczyć się naprawdę intensywnie i po miesiącu umieć się porozumieć w wybranym języku?
Zacząć przygodę z nowym językiem lub szlifować swoje umiejętności?
Jeśli tak, to Wakacyjne Kursy Językowe Warszawa są właśnie dla Ciebie!
BWZ ogłasza konkurs wewnętrzny na projekt w ramach Programu NAWA „Promocja języka polskiego”.
Celem programu jest promocja języka polskiego wraz z elementami historii i kultury Polski poprzez finansowanie przedsięwzięć budujących jakość nauczania i prestiż języka polskiego jako obcego, trwale wpływających na wizerunek Polski w świecie.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie NAWA.
Każda uczelnia może złożyć maksymalnie 3 projekty.
Jednostki UW zainteresowane udziałem w programie prosimy o dostarczenie do BWZ skanu wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszenia propozycji projektu.
Terminy
Termin nadsyłania projektów do Biura Współpracy z Zagranicą (BWZ): 28.06.2022 r.
Termin ogłoszenia wyników konkursu wewnętrznego: 08.07.2022 r.
Termin złożenia wniosku konkursowego w systemie elektronicznym NAWA: 01.08.2022 r. godz. 15:00 czasu lokalnego (Warszawa)
Termin nadsyłania zgłoszeń do BWZ UW: 28.06.2022 r.
Jednostki UW zainteresowane wzięciem udziału w konkursie przesyłają mailowo wypełniony i podpisany formularz zgłoszenia do Biura Współpracy z Zagranicą na adres swietlana.dachno@adm.uw.edu.pl do 28.06.2022 r.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 08.07.2022 r.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz programu znajdują się na stronie – zakładka Program Promocja języka polskiego.
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 17 maja 2022 roku zmarł
Pan Profesor Bogdan Składanek,
wybitny znawca dziejów Iranu, założyciel Iranistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu ważnych publikacji dotyczących historii, języka i kultury Iranu.
Bogdan Składanek
Niech pamięć o Nim pozostanie z nami!
Pogrążeni w głębokim smutku Pracownicy Wydziału Orientalistycznego UW
Grób ważnego urzędnika pochodzi sprzed 4 300 lat. Polscy naukowcy odkryli go w egipskiej Sakkarze. Mężczyzna żył w czasach panowania Userkare, jednego z pierwszych faraonów VI dynastii.
Zespół polskich i egipskich archeologów prowadził wykopaliska w Sakkarze. To miejscowość położona na południe od Kairu, gdzie znajduje się starożytna nekropolia, w której spoczywają egipscy królowie najstarszych dynastii oraz wysocy urzędnicy starożytnego Egiptu. Naukowcy twierdzą, że odnaleźli grobowiec jednego z ważniejszych dostojników.
Badacze odnaleźli naziemną cześć grobu, na której widoczne są zdobione płaskorzeźby. Na fasadzie wykute były hieroglify, które oznaczają, że grobowiec należy do człowieka o imieniu Mehczeczi.
Na razie odsłoniliśmy tylko fasadę kaplicy, wnętrze czeka na najbliższą kampanię wykopaliskową – powiedział w rozmowie z PAP prof. Kamil O. Kuraszkiewicz, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dnia 27 maja 2022 r. o godz.10.00 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej w trybie zdalnym: mgr Marii Piotrowskiej
Tytuł rozprawy:
Zjawisko „Obamamanii”: obraz amerykańskiego prezydenta i jego polityki w kenijskiej karykaturze politycznej w latach 2008-2016
Link do uczestnictwa w publicznej obronie rozprawy doktorskiej zostanie udostępniony po wcześniejszej rejestracji. Zgłoszenie należy przesłać na adres r.was4@uw.edu.pl. Rejestracja uczestników będzie otwarta od godz. 9.00 w dniu 16/05/2022r. do godz. 9.00 w dniu 25/05/2022 r.
The remote online public defence of the doctoral dissertation will take place on 27 May 2022 at 10.00 am
Title of the dissertation:
The phenomenon of „Obamamania”: the image of the American president and his policy in the Kenyan political caricature in 2008-2016
The link to the public defence meeting will be made available after prior registration by e-mail r.was4@uw.edu.pl. The registration of participants will be open from 9.00 am on 16/05/2022. until. 9.00 am on 25/05/2022.
Biuro Współpracy z Zagranicą ogłasza konkurs na wyjazdy nauczycieli akademickich i pracowników niebędących nauczycielami do trzech ośrodków:
Airlangga University – Indonezja, Surabaja (1 stypendium)
Ben-Gurion University of the Negev – Izrael, Beer Szewa (2 stypednia)
Tribhuvan University – Nepal, Kirtipur (3 stypednia)
Procedurę i kryteria kwalifikacji oraz formularze wymaganych dokumentów znajdą Państwo w zakładce http://bwz.uw.edu.pl/erasmus-kraje-partnerskie/ („Konkurs uzupełniający na wyjazdy dydaktyczne nauczycieli akademickich lub pracowników niebędących nauczycielami w celach szkoleniowych z projektu K107/2019”).